Leyla Güven: Amed Zindanı’nın Direniş Ruhu İle Selamlıyorum

İstanbul’da tecridi protesto ve açlık grevindekilere destek için ‘Emek, barış, adalet’ mitingi yapıldı.

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapılan miting alanına girişler 13:00 itibariyle başladı. Miting alanında ve alana çıkan yollarda “Leyla Güven onurumuzdur”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Yaşasın zindan direnişi, siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağı”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Hak, hukuk, adalet HDP’yle gelecek” sloganları atıldı.

Mitingde ilk konuşmayı yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Ülkenin her yerinden adaletsizlik fışkırıyor. Bu adaletsizliğe karşı direniş sürüyor, sürecek. Bu direnişin artık en önünde yürüyen, açlık greviyle tecridi yıkmak isteyen sevgili Leyla Güven’e selam olsun” dedi.

Yapılan konuşmalarda, ‘barışın ve demokrasinin önünün tıkalı olduğu’ belirtilerek, birleşik mücadele çağrısı yapıldı. 88 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven canlı yayınla mitinge bağlandı. Sağlık durumundan ötürü kısa bir konuşma yapan Güven mesajında “Hepinizi Amed zindanının direniş ruhu ile selamlıyorum. İyi ki varsınız. Yaşasın halkların kardeşliği” ifadelerine yer verdi.

‘Emek, barış, adalet’ mitinginin ardından polislerin çıkış noktalarında konuşlandığı ve bu zamana kadar 14 kişiyi gözaltına alındığı belirtiliyor.