12 Yıldır Buradayız Ahparig!

Hrant Dink’in öldürülmesinin üstünden tam 12 yıl geçti. Halen yırtık ayakkabıları ile sere serpe uzanmış görüntüsü hafızalarımıza mıh gibi çakılıdır. Sabiha Gökçen’in Ermeni olabileceği ile ilgili yaptığı bir haber sonrasında hedef haline getirilmiş, “Türklüğe hakaret” gerekçesiyle hapse mahkum edilmiş ve en sonunda göz göre göre öldürülmüştü.

19 Ocak 2007’de AGOS gazetesinin önünde katledilen Hrant Dink’in cinayetine ilişkin yargılama da aynı yıl başlamıştı. Önceleri Hrant’ın katledilmesini “Milliyetçi duygularla birkaç kişinin” yaptığı söylenmiş, daha sonra “suç işlemek için oluşturan bir örgütün varlığı söz konusu” denilmişti. Hrant Dink’in lince maruz kaldığı günden beri hiçbir müdahalede bulunmayan devlet, böyle bir şey beklemediğini söylüyordu. Oysa hem o günlerde açık açık yapılan nefret söylemleri hem de “Yasin Hayal’in İstanbul’a giderek ne pahasına olursa olsun Hrant Dink’i öldüreceği” bilgisi Trabzon İstihbarat’ı tarafından kayıt altına alınmış, Ankara ve İstanbul İstihbarat’larına bildirilmişti. 2010’da AİHM tüm bunları göz önünde bulundurarak, Hrant Dink’in yaşamına yönelik açık bir tehlike bulunduğunu, devlet görevlilerinin bu durumun varlığını bilmelerine rağmen cinayetin önüne geçmediklerini karara bağlamıştı. Yılllar geçtikçe soruşturmaya eklenen Trabzon Emniyet ve Jandarma görevlileri, Trabzon İstihbarat Şubesi’nden polisler, emniyet müdürleri ve şube müdürlerine ek olarak 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte dosyaya Fethullah Gülen de eklendi. 12 yıldır davalar birleştiriliyor, savcı ve mahkeme heyetleri değiştiriliyor ancak Hrant’ın vurulması emrini kimin verdiği belirsizliğini koruyor.

12 yıldır, Hrant’ın ailesi, sevenleri, eşitlik ve demokrasi mücadelesi yürütenler, sosyalistler, kadınlar, öğrenciler, Kürtler, Aleviler binler olup Hrant’ı anıyor. Bugün de Hrant, her yıl olduğu gibi, gazetesi AGOS’un önünde, saat 15’te anılacak.

Biz yine buradayız Ahparig!