Alevi kurumlarından Sezgin Kartal’a verilen hapis kararına itiraz

2015 yılında İştebrak’ta yaşanan Alevi katliamını protesto eden 11 kişiye hapis cezası verilmesiyle ilgili Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Deneği, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı, Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Kartal’a destek veren bazı Alevi kurum temsilcileri ve Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi katliamına karşı çıktığı için Kartal’a hapis cezası verilmesine tepki gösterdiler. 

Aydın Deniz: “Bizi sindirmek adına hapishanelere tıkıyorlar”

Burada bir açıklama yapan Eski Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, “Katledilen müslümanlar için dava açılmazken, söz konusu Aleviler olduğunda, Alevilerin sesi çıktığında bizi adalet saraylarının içine tıkıyorlar. Bizi sindirmek adına hapishanelere tıkıyorlar. Son zamanlarda Alevi hareketinde her yapılan açıklama veya paylaşıma ceza verme niyetlerini bir kez daha ortaya koymuşlardır” dedi.

Ali Kenanoğlu: “Ey hükümet, siz kimden yanasınız?”

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise, El Nusra, IŞİD gibi cihatçı çetelerin hepsinin aynı olduğunu, aynı zihniyete sahip olduklarının altını çizdi.

Kenanoğlu, “Bugün de ÖSO içinde aynı çeteler orada faaliyet yürütüyorlar ve orada halkların ortak yaşamına kastediyorlar. Oradaki Kürtlerin, Alevilerin Suriye’de kendi halklarına yönelik, kendi savunmalarına yönelik oluşturdukları çözümlere karşı katliam uygulayan bir tavır sergiliyorlar. Aleviler katlediliyor. Dolayısıyla oradaki Alevilerin katledilmesine karşı bu topraklarda yaşayan Aleviler de tepki gösteriyor. Bu tepkiye karşı soruşturma açılıyor. Burada sorarlar, ‘siz kimden yanasınız?’ Ey hükümet siz kimden yanasınız?” diyerek tepki gösterdi.

Sezgin Kartal: “Sessiz kaldığımız sürece insanlar katlediliyor

İştebrak katliamını protesto ettiği için 18 ay 22 gün hapis cezası verilen Alevi aktivisti ve Karşı Mahalle muhabiri Sezgin Kartal da, “Sessiz sedasız katliamlara boyun eğmesini beklemek nasıl bir akıldır? Tarihin her safhasında Aleviler, hak savunucuları doğadan yana, hayvanlardan yana, insanlardan yana olanlar sessiz kalamazlar. Sessiz kaldığımız sürece insanlar öldürülüyor. Sessiz kaldığımız sürece doğa katlediliyor” dedi.

Kartal şunları kaydetti: “Bizler, 2015 yılında katliam olduğunda sokağa çıkıp bu katliamın durdurulmasını istedik. İnsanca yaşamı savunanlar mahkeme kapılarına getiriliyor. Bunun karşısında hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Yürüyüşten dolayı dava açılıyor. Başta sosyal medya paylaşımları ve çeşitli örgütler türetilip oradan propaganda cezası veriliyor. Ama hiç bir duruşmada mahkeme heyetinin tek bir sorusu olmadı bu konuda. Ancak verilen ceza emniyet müdürlüğünün hazırladığı iddianamenin olduğu gibi karar dosyasına konulmasıdır. Ey mahkeme heyeti, ey hakimler! Siz iddia makamının iddiasını hiç okumadınız mı? Buradan nasıl bir suç devşiriyorsunuz? Bu hukuksuzluğun önüne geçmek aynı zamanda hakimlerin de görevidir.”

“Toplumu etkileyecek, huzur bozacak ya da galeyana getirecek bir eylem etkinlik gerçekleşmemiş; bilakis barış çağrılarıyla sonlanan bir eylemdir”

Suriye’nin İdlib kentine bağlı Cisru’ş Şuğur ilçesinin güneyinde yer alan İştebrak köyünde yaşanan Alevi katliamını Hatay’da protesto eden yüzelerce kişi arasında yer alan Alevi aktivisti ve Karşı Mahalle muhabiri Sezgin Kartal’a da “örgüt propagansı” iddiasıyla 18 ay 22 gün ertelemesiz hapis cezası verilmişti.

Kararı protesto etmek için basın açıklaması düzenleyen kurumlar aynı zamanda Sezgin Kartal’ın beraati için dilekçe verdiklerini de paylaştı.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği hapis cezasına karşı verilen istinaf dilekçesinde “örgüt propagandası” iddiasına yönelik Sezgin Kartal’ın atılı suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak inandırıcı delil olmaması ve atılı suçun unsurlarının oluşmaması karşısında hükmün ortada kaldırılarak beraat edilmesi gerektiği belirtildi.

Dilekçede, IŞİD’e karşı Türkiye’de ve tüm dünyada mücadele verildiği; IŞİD tarafından yapılan bir katliamı anmanın terör örgütü propagandası değil aksine teröre karşı olmak anlamına geldiği ifade edildi:

“Müvekkile tüm yargılama boyunca atfedilen eylemler “Aleviler katlediliyor, sessiz kalma” pankartı ile basın açıklamasına katılması ve bir kaç anma programına katılmış olmasıdır. IŞİD ve benzeri  örgütlere karşı  emniyet birimleri operasyonlar düzenleyerek IŞİD terör örgütüne karşı bir mücadele vermektedir. IŞID ülkemizde ve tüm dünyada suç örgütü olarak tanımlanmıştır.  Böyle bir terör örgütünü kınaması, protesto etmesi, söz konusu örgüt tarafından katledilen insanları anması terör örgütü propagandası yapmak değil, tam tersine teröre karşı durmaktır. Müvekkilin katıldığı basın açıklaması, o tarihte yaşadığı il olan Hatay ve devamla tüm ülkemiz için savaş tehlikesinin olduğu bir dönemde yapılmıştır ve her duyarlı vatandaş gibi bu açıklamaya katılmak istemiştir. Açıklamanın içeriği de savaşı-çatışmayı öven değil, engellemeye dönük ve barış çağrısı yapan bir içeriktir.”

Son olarak İştebrak katliamı protestosunun kamusal zarar doğurmadığı, barışçıl çağrılarla sonlanan ve suç teşkil etmeyen bir eylem olduğu da vurgulanarak Sezgin Kartal hakkında beraat hükmü verilmesi talep edildi.

Müvekkilime ceza verilmesine sebep olan basın açıklaması sonrası toplanan yüzlerce insan olaysız şekilde dağılmış ve hiç bir şekilde kamusal zarar doğmamıştır. Toplumu etkileyecek, huzur bozacak yada galeyana getirecek bir eylem etkinlik gerçekleşmemiştir.  Bilakis barış çağrılarıyla sonlanan bir eylemdir. Müvekkilin katıldığı etkinlikle yüzlerce kişinin katıldığı eylemlerdir. Diğerleri için suç teşkil etmeyen eylemler müvekkil için de suç oluşturmayacaktır.