İstanbul’da Newroz Ateşi Yakıldı

İstanbul’da “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla Bakırköy pazar alanında Newroz mitingi yapıldı.

İstanbul’da her yıl Newroz kutlamalarının yapıldığı yer olan Bakırköy pazar alanı, sabah saatlerinden itibaren dolmaya başladı. İncirli Metrobüs Durağı’ndan Newroz alanına kadar çok sayıda polis ve zırhlı araç bulunurken, üç ayrı noktada arama yaptı. Alana hiçbir pankart ve döviz alınmadı, sarı kırmızı yeşil renkte olan her şeye el konuldu, çakmaklar ve parfümlere polis el koydu.

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için geçtiğimiz günlerde cezaevinde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in fotoğrafının üzerine “Tecridi kıracağım Zülküf Gezen” yazılı tişörtü giyen bir genç ise gözaltına alındı. Bununla birlikte sayısı net olarak bilinmese de çok sayıda gözaltı bulunuyor.

Kutlamalar boyunca sık sık “Leyla Güven onurumuzdur” sloganı atılarak açlık grevi direnişçileri anıldı. Newroz programı, tecridi protesto için yaşamına son veren tutuklular için saygı duruşuyla başladı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP İstanbul Milletvekilleri Saruhan Oluç, Hüda Kaya, Oya Ersoy, DİSK Genel İş Başkanı Arzu Çerkezoğlu, HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, SODAP Eşsözcüsü Kezban Konukçu, TİP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, ESP Genel Başkanvekili Özlem Gümüştaş, Devrimci Parti ve Barış Anneleri’nin de arasında olduğu çok sayıda siyasi parti ve kurum temsilcisi Newroz kutlamasına katıldı.  

İstanbul Newroz Tertip Komitesi’nin ortak metni Kürtçe ve Türkçe okundu. Krizin faturasının emekçilere ödetildiği, doğanın rant alanına açıldığı vurgusu yapılan açıklamada, “Tüm ezilen halkların direniş bayramı haline gelen Newroz kutlu olsun. Belediyelerimize kayyum atıyor, seçilmiş vekillerimizi ve kadınlarımızı tutukluyorlar. Doğayı rant alanına çeviriyorlar. Cenazelerimizi kaçırarak defnediyorlar. Hepimizin özgürlüğü için kendi hayatından vazgeçen arkadaşlarımızın cenazelerine yapılan zulmü hiçbir zaman unutmayacağız. Bütün bu saldırılara rağmen halklar burada. Halkların iradesini yenemiyorlar. Sık sık Kürtlere Irak’a gitmeleri söyleniyor, biz bu ülkenin kökleriyiz. Yalanlarla kandırmaya çalışıyorlar. Kara kış dağılmaya başladı, bahara çok yakınız. Açlık grevleri her gün büyüyor. Milyonlarca insan Newroz alanını doldurdu ve biz Leyla Güven’iz diyor. Öcalan üzerindeki tecrit bütün halklar üzerinde uygulanıyor. Hep birlikte tecridin duvarlarını yıkacağız. Ya özgürlük ya özgürlük.” denildi.